Akadálymentes Címlap   FŐOLDAL   
Elszállított gépjárművek
KEHOP Pályázati közlemények

Fogyasztóvédelmi panasziroda és tanácsadó szolgálat Pest megyében

Hibás terméket vásárolt? Nem felel meg a szolgáltatás? Amennyiben magánszemélyként, mikro-, kis- és középvállalkozásként, civil szervezetként, társasházként nem tudja rendezni fogyasztói jogvitáját egy vállalkozással, vegye igénybe a Pest Megyei Békéltető Testület segítségét. Az eljárás egyszerű, gyors és ingyenes.

Ide kattintva léphet a panaszorida és tanácsadó szolgálat oldalára

Szűcs Lajos országgyűlési képviselő
Ki olvas minket?
Oldalainkat 8 vendég böngészi

A honlap fejlesztése az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával megvalósuló ÁROP-3.A.1/A-2008-0052 Pécel Város Polgármesteri Hivatala szervezetfejlesztése projekt keretében történik.

Honlaptérkép

Kapcsolat a webmesterhez

Dr. Szűcs Lajos: „Lezártunk egy korszakot, hogy esélyt adjunk a jövőnek”

Hírek, események

 

Ez komoly mértékben járul hozzá, hogy az egyes térségekben és közösségekben rejlő fejlődési lehetőséget maximálisan kihasználjuk. Az elmúlt évben felépítettük a területfejlesztés szakmai hátterét, megalapoztuk a párbeszéd új fórumait, és megszerveztük a partnerség új kereteit. A 2012-es év végén nemcsak az elemző munkának értünk a végére, de két évtized után megteremtettük a lehetőségét Budapest és Pest megye stratégiai partnerségének is. Ezek fontos eredmények, de nem jelentik a munka végét. Az idei év szoros menetrendet diktál a számunkra: folyamatban van az országos területfejlesztési koncepció véglegesítése, a területfejlesztési koncepció, majd a következő évtized fejlesztési programjait és projektjeit összegző stratégia elkészítése, a partnerségi együttműködések és a szomszédos megyékkel közös programok meghatározása, a települési fejlesztések koordinációja. És általában a munkahelyteremtést, a vállalkozások fejlődését és a befektetéseket ösztönző kezdeményezések támogatása. A területfejlesztés újjászervezésének, az együttműködés és a partnerség erősítésének éppen ez a lényege: a változás és az aktív szerepvállalás a jövő felépítésében.

Köztudott, hogy a Közép-magyarországi Régióban a fejlesztési forrásokat számottevően Budapest „viszi el”, méltánytalanul háttérbe szorítva így a Pest megyei településeket. Tud-e változtatni ezen a megye?
Valóban, ez valós probléma volt az elmúlt időszakban. Bár kétségtelen, a fővárosnak kiemelt szerepe van, de emellett Pest megyének is, így az agglomerációs településeknek. A területfejlesztési költségvetési ciklusok hét évre szólnak, jövőre kezdődik a következő: tanulva a tapasztalatokból, ezt már másképp kell alakítani. Sokan úgy gondoljuk, hogy a Közép-magyarországi Régiónak külön kellene válnia, de ez több éves folyamat. A legfontosabb az, hogy olyan politikát folytassunk, amellyel biztosítjuk a kohéziós forrásokat. El kell érnünk azt, hogy azok elköltése jóval rugalmasabb legyen: ne erőltessék ránk, hogy mire fordítsuk a pénzt. A megyei önkormányzatoknak nagyobb szerepe lesz az uniós források elosztásában. A célunk elérni, hogy ne projekt alapú fi nanszírozás legyen: ne a pályázati rendszerre legyenek rászabva a települési igények, hanem fordítva: azok figyelembe vételével kell kialakítani a pénzügyi lehetőségeket.

A 2013. év a közigazgatásban nagy változásokat hozott, gyökereiben átalakult. Megváltozott az önkormányzatok, az állam feladatvállalása. Hol tart ez a folyamat?
Átfogó közigazgatási reformot kezdtünk meg, bár még korántsem értünk a végére. Az állam és az önkormányzatok feladatkörének átalakítását az a cél vezérelte, hogy a közfeladatok és felelősségek arányosak, átláthatóak legyenek. Ez adja az alapot, amire a „jó kormányzást”, egy valóban takarékosabb, és a lakosság felé forduló szolgáltató államot építhetünk. Az embereket elsősorban az érdekli, hogyan tudják ügyeiket intézni. Pécelen járási kirendeltség alakult, ami nemcsak azt jelenti, hogy minden ugyanúgy intézhető, mint eddig, hanem rövidesen kormányhivatal is lesz, így az ügyintézés valóban állampolgár-baráttá válik. Kijelenthetjük: az állami feladatok átvétele és az önkormányzati rendszer konszolidációja gyorsan és folyamatosan történt meg. Hatékonyan, ésszerűen és olyan közel az emberekhez, amennyire lehet – ez volt, és ma is ez a járási rendszer kialakításának, valamint a helyi és területi önkormányzatok új szerepkörét érintő változtatásnak a vezérlő elve. A megyei és most a települési önkormányzatok konszolidációja, a járási rendszer, a gazdaságfejlesztés és munkahelyteremtés kiemelt támogatása, valamint a területfejlesztés újragondolása mind egy kézben haladnak, és egy cél vezérli őket: két évtized után végre megteremteni a feltételeket ahhoz, hogy az emberekben és a közösségekben rejlő lehetőségből valóság legyen.

Miben látja Pest megye erősségét, Pécel szerepét a térségben?
Pest megye különleges szerepet tölt be az ország fejlődésében, identitásának a lényege az egyedi, különleges közösségek sokszínűsége, melyek együtt, egységben, egy olyan kulturális, társadalmi és gazdasági szövetet alkotnak, ami minden más vidéktől megkülönböztetik. Minden egyes településének, így Pécelnek is fontos szerepe van. A város kitűnő adottságokkal rendelkezik, de sajnos a múltban rendre elkerülték azok a fejlesztések, melyeket helyzeténél fogva megérdemelt volna. Azon dolgozunk, hogy ezen változtassunk, és meggyőződésem, hogy jó úton haladunk. A főváros és Pest megye együtt egy olyan erős, sokszínű, többközpontú metropolisztérség, amely valóban képes lehet arra, hogy európai szinten versenyképes legyen.

Hogyan értékeli az elmúlt időszakot?
Pest Megye Önkormányzata tavalyi évét értékelve joggal fogalmazhatjuk meg: lezártunk egy korszakot, hogy esélyt adjunk a jövőnek. Az év elején kitűzött céloknak megfelelően felszámoltuk a párhuzamosságokat, a felesleges döntési és tervezési szinteket, hogy megteremtsük egy teljesen új – rugalmas, összpontosított és összetartó – partnerségi rendszer alapjait, illetve kereteit. A megyei önkormányzat bizonyított – meg lehet felelni az új szereppel járó felelősségnek együtt, partnerségben a közösségekkel. Meggyőződésem, hogy az előttünk álló év meghozza azokat az eredményeket, amelyekért 2010-ben összefogtunk. Azon a tavaszon igent mondtunk a változásra, a cselekvésre, Magyarország teljes újraszervezésére. Ha most visszatekintünk, akkor elmondhatjuk, hogy a közös munka meghozta a gyümölcsét: az állam és az önkormányzatok szerepének történelmi léptékű átalakítását, valamint a közérdek iránti felelősség és a nemzeti ügy iránti elkötelezettség melletti konszenzus megteremtését.

Mit tart a legnagyobb eredménynek?
Elkészült és társadalmi vitára bocsátottuk a Pest megyei területfejlesztési koncepció helyzetfeltáró részét. Az elmúlt hónapok közös munkája, a településekkel együtt megtartott fórumok, a beérkezett vélemények és a szakmai háttérmunka alapján elmondhatjuk, hogy e kijelentések ma is irányt mutatnak a jövő tervezéséhez, illetve a 2014–2020-as fejlesztési időszakban elérhető források felhasználásának tervezéséhez. Az elmúlt időszakban nagyon sokat dolgoztunk azon, hogy valódi párbeszéd és együttműködés alakuljon ki a települések vezetőivel, folyamatosan zajlottak és zajlanak a megbeszélések. A problémák feltárásához és a jövőbeni lépésekhez a közös gondolkodás és a közös cselekvés elengedhetetlen. Ezért olyan fontos az ügyek közé szervezett egyenrangú partnerség, a térségi fejlődés menedzsmentje, az integráció és az integritás erősítése, az emberi tehetségen és alkotóerőn alapuló növekedés, a termelékenység és az innováció. Ebben látom a garanciáját annak, hogy Magyarország, és benne Pest megye olyan fejlődési útra lépjen, amely hozzájárul ahhoz, hogy hazánk végre méltó helyére kerüljön az országok rangsorában.

Péceli Hírek 2013. február